Do jakiego lekarza się zgłosić i jak wygląda wizyta?

Poznanie mechanizmów tzw. łysienia androgenowego u mężczyzn i kobiet pozwoliło na rozróżnienie tych chorób. O ile u mężczyzn rola androgenów a szczególnie „złego testosteronu” – DHT wydaje się udowodniona, o tyle u kobiet sprawa nie jest tak prosta, aczkolwiek proces chorobowy jest również związany z mechanizmem hormonalnym. Ostatnie badania doprowadziły do tego, że łysienia nie nazywamy już androgenowym natomiast wydzielamy: męski typ łysienia (Male Pattern Hair Lost – MPHL) i kobiecy typ łysienia (Female Pattern Hair Lost – FPHL). Leczenie tych schorzeń ma swoje odrębności.

  1. Leczenie przyczynowe u mężczyzn polega na podawaniu finasterydu, preparatu blokującego przemianę testosteronu w dwu-hydro testosteron w dawce 1mg dziennie.
  2. Leczenie mogą przyjmować mężczyźni cierpiący na MPHL w każdym wieku, nie ma ograniczeń wiekowych !
  3. Kiedy mogę spodziewać się korzystnych efektów leczenia?
  • Po 3-6 miesiącach zmniejszenie liczby codziennie traconych włosów
  • Po 6-12 miesiącach widoczne zwiększenie gęstości włosów
  • Po 12-24 miesiącach dalsze zwiększanie gęstości włosów
  • Następuje, pełna stabilizacja wzrostu włosów

Kto może zastosować właściwe leczenie MPHL i LPHL ?
Oczywiście DERMATOLOG. Nie chciał bym w jakikolwiek sposób dyskryminować moich kolegów, ponieważ jestem całkowicie przekonany, że większość nich, również dzięki działalności Polskiej Akademii Dermatologii zorganizowanej przez prezesa Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego prof. Wiesława Glińskiego, jest doskonale zorientowana w sposobach leczenia tego jakże uciążliwego schorzenia.

Podczas pierwszej wizyty lekarz, określi dokładnie stopień zaawansowania choroby wg skali łysienia. We wszystkich przypadkach wykonuje się tzw. „pull test” polegający na stwierdzeniu stopnia wypadania włosów przy mechanicznym pociąganiu. Z tego względu nie należy myć głowy przez 24 godziny przed wizytą lekarza. W niektórych przypadkach wymagających dodatkowych badań różnicujących choroby przebiegające z łysieniem konieczne może być wykonanie badania trychologicznego (określenie odsetka włosów aktywnie rosnących, będących w okresie spoczynkowym i wypadających).
Badania składu popiołu spalonych włosów mające na celu stwierdzenie ilości pierwiastków śladowych nie znajduje uzasadnienia.

Czego pacjent powinien spodziewać się po leczeniu?
Świadczą o tym wyniki 5-letnich badań kontrolowanych:

  • Zahamowanie utraty włosów u 9 na 10 leczonych pacjentów
  • Po 5 latach leczenia, u 5 na 10 pacjentów gęstość włosów nadal wzrasta.